فریاد جنوب؛ استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی ظرف سه روز گذشته تاکنون یک هزار و ۵۴۰ خودرو با پلاک غیربومی با هدایت و مشایعت نیروهای مستقر در ایستگاه های ایست و بازرسی و پلیس در مبادی ورودی این استان به مبدا خود بازگشتند.

حسین کلانتری روز سه شنبه اظهار داشت: همچنین با اجرای این طرح و تاکید ستاد ملی و استانی مدیریت و مبارزه با کرونا میزان مصرف بنزین در این مدت بیش از۵۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: میزان مصرف یک روز بنزین (دهم فروردین سال ۹۸ در استان یک میلیون و ۲۹۵ هزار لیتر بود که با کاهش محسوس ورودی مسافران با توجه به شیوع ویروس کرونا و تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از گسترش آن هم اینک و در روز دهم فروردین امسال میزان مصرف این فرآورده نفتی ۲۶۷ هزار لیتر بوده است.

کلانتری همچنین تعداد نیروهای مستقر در ایستگاه های غربالگری و ایست و بازرسی ها برای اجرای طرح طرح فاصله گذاری اجتماعی و طرح های مقابله ای برای پیشگیری از ویروس کرونا در سطح استان را افزون بر یک هزار و ۱۸ نفر ذکر کرد.

این نیروها شامل امدادگران و نیروهای مردمی و جمعیت هلال احمر، بسیج ، سپاه، کادر بهداشتی و درمانی ، حمل و نقل و پایانه ها نیروهای نظامی و انتظامی ، پلیس راهور و همچنین نیروهای راهداری هستند.

طرح فاصله گذاری اجتماعی طرحی جدید، جامع، کامل و فراگیر و با همکاری و محوریت خود مردم با هدف قطع زنجیره انتقال شیوع و کنترل ویروس کرونا عملیاتی می شود.

وی مدت زمان اجرای این طرح در حدود یک هفته و تا پایان ۱۵ فروردین ۹۹ عنوان کرد و گفت: در صورت نیاز و با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرای این طرح تمدید خواهد خواهد شد.

بر اساس اجرای این طرح تنها افراد ساکن و بومی هر شهر حق تردد در آن شهر را دارند و همچنین نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو صورت می‌پذیرد.

بر اساس طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی نیز خروج افراد غیرساکن و مسافر شهرهای محل حضور فعلی برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع و بلکه تسریع می‌شود و این افراد در طول مسیر اجازه ورود به شهرها را نداشته و از کنار گذرها عبور خواهند کرد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد پویش «در خانه بمانید » را همچنان بهترین راه مقابله با شیوع کرونا دانست و گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی در کنار طرح های سامانه سلامت، تست و نمونه گیری، سامانه ۴۰۳۰، غربالگری ورودی ها کارساز بوده و اجرای کامل آنها در کنترل و مهار ویروس کرونا بسیار موثر هستند.

  • نویسنده : میر امید عباس پور
  • منبع خبر : ایرنا