پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

با انتخابات استانی مردم کوپن و بابامیدان جزو استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شوند؟ ماده 2 قانون انتخابات چه می گوید؟ | فریاد جنوب | فریادجنوب

کد خبر: 11985
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۹۷ - ۰۹:۲۴

بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی روز ۱۲ اسفندما در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. وکلای ملت با تصویب ماده ۳، این طرح را با ۱۳۸ رأی موافق، ۷۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند. بر اساس این ماده، مقرر شد […]

بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی روز ۱۲ اسفندما در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

وکلای ملت با تصویب ماده ۳، این طرح را با ۱۳۸ رأی موافق، ۷۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

بر اساس این ماده، مقرر شد یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده ۷ مکرر به قانون انتخابات مجلس الحاق شود:

«حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس، محدوده جغرافیایی هر استان است. هر یک از استان‌ها به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود درواقع در آن استان، موضوع قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس، حوزه انتخابیه فرعی محسوب می‌شوند و مناطق تابع حوزه انتخابیه موجود به عنوان حوزه انتخابیه تابعه فرعی شناخته می‌شوند».

طبق تبصره یک این ماده، مقرر شد «تعداد نمایندگان هر حوزه انتخابیه اصلی (استان) معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در استان است که مطابق قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخابی مجلس تعیین گردیده است».

علاوه بر این، طبق تبصره ۲ مقرر شد «در صورتی که محدوده جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه فرعی در دو استان همجوار واقع گردد یا شهرستان‌هایی که در یک استان واقع شده و جمعیت بیشتری دارد، به عنوان حوزه انتخابیه فرعی جدید محسوب می‌شوند و نماینده به استانی که حوزه اخیر در آن قرار دارد، تعلق خواهد داشت. شهرستان یا شهرستان‌هایی که در استان دیگر واقع هستند، به نزدیک‌ترین حوزه انتخابیه فرعی به تشخیص وزارت کشور، الحاق می‌شوند».

در تبصره ۲ این ماده به برخی حوزه های جغرافیایی اشاره شده است که کوپن و بابامیدان نزدیک ترین حوزه های جغرافیایی به استان و شهرستان های گچساران و باشت است که می تواند شامل این قانون شود، اگر کوپن و بابامیدان به عنوان حوزه های فرعی انتخاباتی معرفی شوند از لحاظ سیاسی جزو حوزه گچساران و باشت به حساب می آیند و اگر انتخابات استانی قرار باشد برای سال آینده اجرایی شود دور از انتظار نخواهد بود که مردم این شهر ها در استان کهگیلویه و بویراحمد رای خواهند داد.

نویسنده: s
نظرات بینندگان