پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

پیام تبریک قوام فروزان به مناسبت روز جهانی کار و کارگر و بزرگداشت مقام معلم | فریاد جنوب | فریادجنوب

کد خبر: 13508
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۹۸ - ۱۱:۱۷

به نام خدا «… وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ…» « ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» اردیبهشت‌‌ماه تقارن بهار -فصل جوشش و زایش ‌طبیعت- با ایام گرامی‌داشت مقام معلم و روز جهانی کارگر است. در همه ادوار تاریخی انسان نیازمند کار و اندیشه بوده است و ثمره پیوند میمون و مبارک میان این دو، پیشرفت مداوم و تعالی […]

پیام تبریک قوام فروزان به مناسبت روز جهانی کار و کارگر و بزرگداشت مقام معلم

به نام خدا
«… وَيُزَكّيهِم وَيُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَالحِكمَةَ…»
« ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»
اردیبهشت‌‌ماه تقارن بهار -فصل جوشش و زایش ‌طبیعت- با ایام گرامی‌داشت مقام معلم و روز جهانی کارگر است. در همه ادوار تاریخی انسان نیازمند کار و اندیشه بوده است و ثمره پیوند میمون و مبارک میان این دو، پیشرفت مداوم و تعالی بشر بوده است.
هر وقت‌ از بنیادی‌ترین اصول یک جامعه پیشرفته یاد می‌شود باید از دو رکن مهم، اساسی و آینده‌ساز، آموزش و صنعت نام برده شود. آموزش مسیر اصلی انسان‌سازی، تحصیل اخلاق، تزکیه، خودباوری و توسعه‌ی‌ همه‌جانبه‌ است. بر این‌اساس وظیفه اصلی معلم خودسازی برای دگرسازی و بنای جامعه متعالی است. با اقتباس از قرآن کریم‌ معلم‌ باید در جامعه، نقش انبیاء‌ را ایفا نماید و معلم امانت‌داری است كه امانت او اشرف مخلوقات و خلیفه‌الله یعنی انسان است و به همین دلیل افضل امانت‌هاست.
این بزرگترین رسالت یک انسان است که پیامبرگونه درس مهر و اخلاق و ایثار را آموزش دهد و خود همواره آیینه تمام‌نمای خوبی و صداقت و خردورزی باشد و این چنین معلم چون شمع می سوزد تا عاشقانه بیاموزد. چه افتخاری بالاتر از آن که رسالت رسول اکرم (ص)با خواندن و آموختن آغاز گردید؛ “اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ”.
و چه سعادتی برای ما بالاتر از خواندن و آموختن و عمل کردن.
همانگونه که حضرت علی (ع) می‌فرمایند:
“پیامبران مبعوث شدند تا دفینه‌ها و گنجینه‌های خرد را در دل‌ و باطن‌ انسان‌ها استخراج‌نمایند”.
‌بنابراین رسالت اصلی معلم برانگیختن فکر و اندیشه‌ی انسان‌هاست.
در سوی دیگر، جامعه نیازمند عمل، به آموزش است تا دانش و اندیشه را به کار و عمل پیوند زند. بی‌تردید فن‌آوران و کارگران زحمت‌کش و سخت‌کوش سهم بزرگی در پیاده‌سازی دانش در جامعه دارند. وجود پر مهر این تلاشگران عرصه زندگی، مکمل اصلی آموزشگران است، تا چرخ صنعت و زندگی توامان بچرخد و کشور بر ریل توسعه و آبادانی حرکت نماید.
بزرگداشت مقام کارگر به عنوان نماد انسان والا چه از بعد روحی و روانی و چه مادی بر همگان لازم است چنانکه امام صادق(ع) نیز می‌فرمایند:
“کارفرمایی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد کارگری را بکار نمی‌گیرد مگر اینکه پیش از شروع کار مزدش را تعیین کرده باشد”.
بدون تردید این مرز و بوم کهن مدیون خون شهیدان فرهنگی چون ابوالحسن خانعلی‌ها، مرتضی مطهری‌ها، کرامت ایزدپناه‌ها و شهدای معلمی است که هم در عرصه مدرسه و دانشگاه و هم در مقام پاسداران انقلاب و میهن اسلامی جان خود را عاشقانه فدا نمودند.
از سوی دیگر امنیت امروز کشور مرهون خون پاک چهارده هزار شهید گلگون کفن جامعه کارگری در امنیت و تمامیت ارضی کشورمان ایران نقش بسزایی داشته است.از سوی دیگر امنیت امروز کشور مرهون خون پاک چهارده هزار شهید گلگون کفن جامعه کارگری است که در امنیت و تمامیت ارضی کشورمان ایران نقش بسزایی داشته است.
ولی افسوس که امروز پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، سطح زندگی این دو قشر زحمت‌کش، آینده‌ساز و بی‌ادعا، چنان وخیم است که قلب هر انسان آگاه‌ و مسئولیت‌پذیری را به درد‌ آورده‌‌ و دل او را می سوراند، هر چند قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و لوایح و طرح‌های متعدد در حمایت از فرهنگیان فرهیخته و کارگران تلاشگر به تصویب رسیده است، اما تا کنون نه تنها لبخند رضایت بر لبان این عزیزان نه‌نشانده‌اند بلکه نتوانسته‌اند حتی وضیعت جانسوز آنها را قابل تحمل نمایند.
بی شک‌ تحقق این مهم در گرو عزم و اراده‌ی جدی و تلاش مستمر همه دستگاه‌ها از جمله مجلس شورای اسلامی و دولت محترم است.
این دو قشر شریف و زحمت‌کش بیش از هروقت دیگر نیازمند توجه جدی مسئولان هستند. (به ویژه با لحاظ این اوضاع نابسامان اقتصادی و رشد روزافزون تورم کمرشکن، لجام گسیخته، کشنده و افزایش تصاعدی فاصله‌ی درآمدی قاطبه‌ی مردم با درصد اندکی از دارندگان ژن‌های خوب). دیگر زمان قاب گرفتن جملات زیبا و شعارهای خوش‌رنگ و لعاب به سر آمده است و باید فکری عاجل نمود که اقتدار و پیشرفت کشور در گرو رضایت و حمایت ملت است.
اینجانب فرا رسیدن بزرگداشت مقام معلم و روز جهانی کارگر را خدمت فرهنگیان فرهیخته و عزیزان تلاشگر عرصه‌ی کارگری کشور به خصوص عزیزان فرهنگی و کارگران شریف هم‌استانی تبریک عرض می نمایم و بعنوان یک شهروند هم‌گام و هم سخن با این دو قشر محترم وآسیب‌پذیر از دولتمردان و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مصرانه می‌خواهم تا گام های موثر و جدی در راستای رفع مشکلات فرهنگیان و کارگران عزیز بردارند. فراموش نکنیم کارگران دلسوز و معلمان فرهیخته سرمایه‌های ملی و سازندگان کشور و پرورش‌دهندگان نونهالان‌ و نوجوانان‌ آینده‌ساز این مرز و بوم هستند و بر همه ملت شریف ایران واجب است که دین مان را به این عزیزان ادا نماییم.
قوام فروزان
یازدهم اردیبهشت ماه هزار و سیصد و نود و هشت خورشیدی

نویسنده: s
نظرات بینندگان