09171417055پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر              
r_search r_search

جشنواره بازی‌های بومی و محلی«مال و بار» در دیشموک برگزار شد/تصاویر | فریاد جنوب | فریادجنوب

کد خبر: 16248
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۹۸ - ۲۰:۰۰

به گزارش فریاد جنوب از کهگیلویه،  جشنواره بازی های بومی محلی با عنوان«مال وبار » امروز با حضور استان های جنوب کشور در دیشموک برگزار شد. فرماندار کهگیلویه در حاشیه این جشنواره در جمع خبرنگاران گفت؛ بازی های بومی محلی از قدیم الایام در این مناطق برگزار می‌شد اما امروزه به دلیل وجود فضای مجازی […]

جشنواره بازی‌های بومی و محلی«مال و بار» در دیشموک برگزار شد/تصاویر

به گزارش فریاد جنوب از کهگیلویه،  جشنواره بازی های بومی محلی با عنوان«مال وبار » امروز با حضور استان های جنوب کشور در دیشموک برگزار شد.

فرماندار کهگیلویه در حاشیه این جشنواره در جمع خبرنگاران گفت؛ بازی های بومی محلی از قدیم الایام در این مناطق برگزار می‌شد اما امروزه به دلیل وجود فضای مجازی و بازی های رایانه ای نقش این بازی ها کم رنگ شده است و کم کم به فراموشی سپرده می شوند.

جعفر نیکبخت اظهار کرد؛ این بازیها باعث احیای سنت ها و ایجاد شادی و نشاط می شوند و نیاز به هزینه ها و فضاهای خیلی زیاد ندارد و در هر زمان و مکانی قابل اجرا هستند ،حتی آسیب های فضای مجازی و بازی های رایانه ای را ندارند.

نیکبخت این جشنواره را شروعی برای زنده نگه داشتن بازی های بومی و محلی دانست وگفت؛ نیاز است توجه ویژه ای برای ادامه چنین جشنواره هایی صورت گیرد.

وی یکی از مشکلات جوانان را پر کردن اوقات و فراغت آنها ذکر کرد و افزود؛ با زنده نگه داشتن این بازی ها اوقات فراغت جوانان پر خواهد شد همچنین باعث ایجاد فضای شاد و نشاط آور و جلوگیری از بیماری های عصبی از جمله افسردگی می شود.

نیکبخت افسردگی را یکی از دلایل خودکشی دانست وتصریح کرد؛ برپایی این جشنواره ها واجرای بازی های بومی ومحلی از بروز افسردگی جلوگیری می کند وباعث بوجود آمدن فضای شاد می شود.

 

در این جشنواره که به همت به همت فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی و اداره ورزش و جوانان کهگیلویه و بخشداری بخش دیشموک برگزار شده بود شرکت کنندگانی از استان های خوزستان، یزد، بوشهر، فارس، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه وبویراحمد در قالب بازی های محلی دوزپا، دال پلان، چوب کشی،هفت سنگ به رقابت پرداختتند.

در پایان ودر مجموعه اقایان و بانوان تیم خوزستان با ۴۹ امتیاز مقام اول، استان کهگیلویه و بویراحمد با ۴۸ امتیاز مقام دوم و استان یزد با ۳۴ امتیاز مقام سوم را کسب کردند.

 

نویسنده: طیبه سادات سعادتی نیک
نظرات بینندگان